HR EN
2. srpnja 2025. Odbori / Međuskupina

Otoci su danas u središtu europske politike, ali borba traje već više od desetljeća

Konferencija o povezivosti i turizmu otpornih europskih otoka

Tonino Picula, hrvatski europarlamentarac i bivši predsjednik, a danas potpredsjednik SEARICA intergrupe zadužen za otoke, održao je govor na konferenciji o povezivosti otoka, podsjetivši na ključnu ulogu koju je njegova inicijativa imala u uključivanju otoka u europsku politiku.

Picula je još 2014. godine, kao jedan od suosnivača SEARICA-e (Intergrupe za mora, rijeke, otoke i priobalna područja) i bivši njezin predsjednik (2019) otvorio pitanje specifičnih potreba otočnih zajednica na europskoj razini. Danas, više od deset godina kasnije, otoci više nisu "slijepa točka" europskih institucija.

„Imamo intergrupu SEARICA u Europskom parlamentu, Tajništvo za čistu energiju za EU otoke koje djeluje već sedam godina, a otoci su danas izričito navedeni u Zelenom planu“, istaknuo je hrvatski europarlamentarac u svom govoru.

 

SEARICA konferencija o povezanosti i turizmu na otocima

 

Podsjetio je i na Memorandum potpisan u Splitu 2020. o jačanju energetskih politika na otocima te brojne EU projekte koji se danas provode na otocima širom Unije.

Središnja tema skupa bila je povezanost otoka – pitanje koje zastupnik Picula opisuje kao pitanje „životne važnosti“, a ne luksuza. „Pouzdane pomorske veze ključne su za pristup zdravstvenoj skrbi, obrazovanju, trgovini i mobilnosti“, poručio je, naglasivši kako otoci u prosjeku zaostaju 20% za kopnom u razvoju, imaju manju dostupnost javnih usluga i više cijene proizvoda.

Jedno od rješenja vidi u snažnijem uključivanju malih otoka u europske prometne mreže (TEN-T) te u osiguravanju značajnijih sredstava iz Kohezijskog fonda i ERDF-a za inovacije u turizmu i zelenu tranziciju.

Posebno je istaknuo projekt Habitability razvijen u Švedskoj, a koji se koristi za izradu otočnih politika u Finskoj.

Moj je ured financirao njegovu daljnju prilagodbu i širenje na Mediteran“, rekao je Picula. Riječ je o pristupu temeljenom na građanskoj znanosti, koji polazi od toga da su otočani najbolji stručnjaci za vlastite zajednice. „Dokle god je logistika učinkovita i dostatna, otočna društva imaju sve preduvjete za opstojnost“, zaključio je.


Integracija ne znači samo širenje EU-a već i prilagodbu politika kako bismo spriječili geografsku izolaciju otočnih zajednica“, istaknuo je Picula, naglasivši potrebu za nastavkom promicanja otočne agende.

Koristimo kolačiće (cookies) kako vam poboljšali online iskustvo. Korištenjem naše web stranice pristajete na uporabu kolačića.