IZVOR: T.D./U mreži Prvog/HRT
Tonino Picula, zastupnik u Europskom parlamentu (SDP) i Tomislav Sokol, zastupnik u Europskom parlamentu (HDZ), gostovali su u emisiji Hrvatskog radija U mreži Prvog i komentirali prosvjede u Srbiji.
Napetosti u Srbiji dodatno eskaliraju. Nakon demonstracija u kojima je ozlijeđeno 70 prosvjednika i policajaca, noćas nove napetosti. Studenti su postavili barikade u više dijelova Beograda. Pozvali su na prosvjed ispred Višeg javnog tužiteljstva.
Tonino Picula je rekao da smo u osam mjeseci nakon pada nadstrešnice na željezničkoj zgradi u Novom Sadu mogli vidjeti jednu evoluciju nezadovoljstva znatnog dijela građana Srbije Vučićevom vlašću.
- Evolucija je pokazala da nezadovoljstvo postoji i da s vremenom bilježi sve veću snagu. Promatrači su uočili problem, a riječ je o artikulaciji nezadovoljstva. Studenti su tražili nepristranu istragu o tome tko je odgovoran za smrt 16 ljudi. Tražili su državu očišćenu od korupcije. Subotnji prosvjed u Srbiji donio je nešto novo. Naglašen je i ponovljen zahtjev za raspisivanjem izvanrednih izbora u Srbiji. Studenti se već dugo poigravaju s idejom o studentskoj listi na kojoj bi bili ljudi od ugleda u Srbiji. Oni su odbijali bilo kakvu vezu s institucionalnom opozicijom u Srbiji, rekao je.
Vučić osjeća da njegova vlast više nije čvrsta kao što je bila
Mišljenja je kako se jučer dogodio novi aspekt, a to je otvorena i programirana upotreba nasilja koja se nastavila nakon prosvjeda.
- To je izazvalo ponovno novi val nezadovoljstva u Srbiji. Pretpostavljam da će on proizvesti i daljnji val prosvjeda, pogotovo što se Vučić osjeća osokoljenim i nastavlja se koristiti svim sredstvima koja ima na raspolaganju. Međutim, ne koristi se jednim sredstvom kojem je uvijek pribjegavao, a to je raspisivanje izvanrednih izbora. Srbija je vjerojatno rekorder, uz Bugarsku, po raspisanim izvanrednim izborima u posljednjih nekoliko godina. Vučić sad oklijeva raspisati izvanredne parlamentarne izbore jer osjeća da njegova vlast više nije onako čvrsta kao što je bila, rekao je.
Zašto na prosvjedima u Srbiji ne vidimo zastave Europske unije.
- To je 25 godina jednog političkog modela koji nije prevladao onu nacionalnu mitologiju koja je Srbiju i sve oko nje unesrećila, od još tamo 80-ih godina preko ratova 90-ih i svega što se događalo nakon atentata na Zorana Đinđića. To je sredina koja proizvodeći nove mitove održava na površini i one stare. Vučićeva Srbija je primjer fasadne demokracije. Isto tako, dobar dio prosvjednika se ne izjašnjava u korist Europske unije. Ako žele doći na vlast, morat će svoje bazične pozicije nadograditi odnosom prema nizu mitologija, rekao je.