HR EN
14. veljače 2017. Plenarne sjednice

Kršenje principa konstitutivnosti i federalizma rizik je za stabilnost BiH

„Principi konstitutivnosti i federalizma vrlo su važni za funkcioniranje tako složene i asimetrične države kakva je BiH. Njihovo daljnje kršenje izložilo bi stabilnost zemlje većim rizicima od bilo kakvih vanjskih pritisaka“, rekao je predsjednik Izaslanstva za odnose s BiH i Kosovom Tonino Picula, tijekom rasprave o Izvješću o napretku BiH za 2016. godinu, u Strasbourgu.

Zastupnik Tonino Picula čestitao je izvjestitelju za BiH Cristianu Dan Predi na odličnoj suradnji na ovoj Rezoluciji i poručio kako je to prilika za postavljanje pitanja što je danas prava realnost Bosne i Hercegovine.

„Od situacije u BiH kompleksnije su samo ideje kako razvijati odnose u zemlji koja je najteže stradala u ratovima devedesetih na prostoru bivše Jugoslavije. Neovisno o nezakonitom referendumu u RS, pred BiH su mnogi krupni socioekonomski i sigurnosni izazovi. Za razliku od drugih zemalja zapadnog Balkana, razlozi za blokade i krize u BiH su pretežno unutarnje-politički“, naglasio je Picula u svom govoru.

Da je BiH drugačija država njene obveze na europskom putu mogle bi se podijeliti na lakše i teže, kratkoročne i dugoročne. “No, BiH ima kompleksan politički sustav u kojem se odluke ne donose na lak i jednostavan način i svaki pomak u pravcu europske transformacije pogađa okoštali dejtonski poredak“.

Dodao je da treba pozdraviti svako rješenje koje će biti posljedica unutrašnjeg konsenzusa, a ne vanjskog nametanja. „Ono na što treba biti posebno osjetljiv je ustavna jednakopravnost i ravnopravnost svih konstitutivnih naroda i građana u BiH, a pravednu zastupljenost treba osigurati i drugim zajednicama“, zaključio je Picula.

Podsjećamo, Odbor za vanjske poslove Europskog parlamenta krajem siječnja je usvojio sve Piculine amandmane. Njima poziva na političke i izborne reforme kako bi se BiH preobrazila u funkcionalnu državu; poštivanje principa na koje pozivaju i ranije rezolucije Europskog parlamenta poput federalizma i decentralizacije; izrazio je žaljenje što još uvijek nije usvojen Poslovnik Odbora za stabilizaciju i pridruživanje te nedovoljan napredak u rješavanju problema onečišćenja okoliša od strane rafinerije u Bosanskom Brodu; naglašava važnost provedbe Sejdić-Finci presude i poziva na provođenje zakonske obveze emitiranja programa na svim službenim jezicima.

O prijedlogu Rezolucije, Europski parlament glasuje sutra.

Koristimo kolačiće (cookies) kako vam poboljšali online iskustvo. Korištenjem naše web stranice pristajete na uporabu kolačića.